Email
Face Value
In 1956, Estée launched her most luxurious cream yet, Re-Nutriv. At $115 per jar—equivalent to approximately $1,000 in today's money—it was pricey, but she was quick to reason that is was worth every penny. “Why do you spend so much for a Picasso? The linen under his painting costs $2.75, each jar of paint he used was perhaps $1.75. Why, then, do you pay a small fortune for a small picture? You’re paying for creativity…for experience…and something that works for you.”
Face Value
In 1956, Estée launched her most luxurious cream yet, Re-Nutriv. At $115 per jar—equivalent to approximately $1,000 in today's money—it was pricey, but she was quick to reason that is was worth every penny. “Why do you spend so much for a Picasso? The linen under his painting costs $2.75, each jar of paint he used was perhaps $1.75. Why, then, do you pay a small fortune for a small picture? You’re paying for creativity…for experience…and something that works for you.”
Face Value
In 1956, Estée launched her most luxurious cream yet, Re-Nutriv. At $115 per jar—equivalent to approximately $1,000 in today's money—it was pricey, but she was quick to reason that is was worth every penny. “Why do you spend so much for a Picasso? The linen under his painting costs $2.75, each jar of paint he used was perhaps $1.75. Why, then, do you pay a small fortune for a small picture? You’re paying for creativity…for experience…and something that works for you.”
Face Value
In 1956, Estée launched her most luxurious cream yet, Re-Nutriv. At $115 per jar—equivalent to approximately $1,000 in today's money—it was pricey, but she was quick to reason that is was worth every penny. “Why do you spend so much for a Picasso? The linen under his painting costs $2.75, each jar of paint he used was perhaps $1.75. Why, then, do you pay a small fortune for a small picture? You’re paying for creativity…for experience…and something that works for you.”